
Portugalsko, a tedy i Stříbrné pobřeží, disponuje jednou z nejbohatších kulturních historií v Evropě. Země patřila mezi námořní a koloniální velmoci, a v čase své největší slávy byla nejbohatší na světě. Doslova na každém kroku tak budete narážet na stopy dob minulých.
My se v posledním slíbeném díle našich výprav po Stříbrném pobřeží na některé takové stopy podíváme, a do party vezmeme i přírodní zajímavosti. Tentokrát ale půjde o místa od Nazaré vzdálenější, na která se po vlastních nohou nebo na kole nejspíš nedostanete. Nazývejme je proto spíš motovýpravami, a tady je pár pravidel, která je dobré mít při jejich plánování na paměti:
- pro motovýpravy je nejlepší půjčit si auto nebo skůtr - doprava autobusy jen na 1 den je komplikovaná a časově náročná
- auto půjčené v Nazaré bude dražší než u půjčoven na letišti - ve městě stojí za to půjčit si spíš kolo nebo motorku
- nejvhodnější období pro výlety do vnitrozemí jsou měsíce květen, červen a září - a to kvůli teplotám, které tam v létě panují
- u UNESCO památek a u výpravy na ostrovy Berlengas počítejte s náklady ve výši nižších desítek euro za osobu
Jako vždy se nejedná o kompletní seznam zajímavých míst – určitě objevíte spoustu dalších sami a my předem děkujeme za vaše tipy.
Pro motovýpravy taky můžete vzít v potaz i řadu míst z druhého dílu – přece jen, ne každý je zdatný cyklista, nebo neplánuje část dovolené v sedle.
UNESCO - památky světového dědictví (červené "piny")
O místech, kde UNESCO památky najdete, píšeme víc dnes níže a nebo jsme psali už v 2. díle seriálu výprav po Stříbrném pobřeží. Kvůli jejich významu dává ale význam vytvořit z nich samostatnou kapitolu.
Mosteiro de Santa Maria de Alcobaça
Klášter byl založen v roce 1153 portugalským králem Afonsem Henriquesem coby centrum cisterciácké reformy v zemi pouhých 10 let po vzniku Portugalska. Věděli jste, že Portugalsko je ve svých hranicích jednou z nejstarších zemí Evropy?
Je známý svou impozantní gotickou architekturou a rozlehlými prostorami, které můžete navštívit sami nebo s průvodcem.
Lístky si můžete objednat a koupit i předem.
V katedrále najdete také hrob krále Pedra I. a jeho milenky Inês de Castro, kterou nechal zavraždit Pedrův otec ještě v době, kdy byl korunní princ. Jakmile se Pedro v roce 1367 stal králem, dal Inês exhumovat, aby ji korunoval jako svou královnu.
náměstí před hlavním portálem katedrály , která je součást kláštera

Mosteiro da Santa Maria da Vitoria Batalha
Katedrála v Batalze byla postavena na počest vítězství Portugalců v bitvě u Aljubarroty v roce 1385 nad mnohem silnější armádou aragonskou. Její stavba začala krátce poté, a trvala více než 100 let.
Výsledkem je unikátní mix gotické a manuelinské architektury s fascinujícími vitrážemi a klenutými gotickými stropy. Najdete zde hrobku krále Joãa I. a jeho manželky Philippy Lancasterské.
Ke katedrále je připojený stejně monumentální klášter s nádherně zdobenými kruhovými sloupy a rozlehlými rajskými zahradami.
Odkaz pro nákup online lístků je tady.
pohled na hlavní loď katedrály ze zadní strany

Convento de Cristo Tomar
Convento de Cristo v Tomaru byl původně postaven ve 12. století jako sídlo templářů, kteří hráli klíčovou roli v portugalské historii během období reconquisty.
Po zrušení templářského řádu v 14. století se klášter stal pro změnu sídlem rytířů Řádu Kristova, což přineslo nové stavební úpravy a rozšíření.
Nejvýznamnějšími částmi jsou unikátní manuelinská kaple, která je považována za mistrovské dílo portugalské renesance, a Templářská věž, která sloužila jako sídlo velmistra řádu.
Klášter je také známý svými rozsáhlými zahradami.
Lístky si koupíte tady.
vnitřní nádvoří konventu

Universidade de Coimbra
Univerzita v Coimbře, založená už v roce 1290, je jednou z nejstarších univerzit v Evropě. Je známá svou impozantní univerzitní knihovnou, kaplí sv. Michala a zvonicí viditelnou z celého města.
Kromě akademického významu je univerzita proslulá i svými studentskými tradicemi, zejména nošením charakteristických černých plášťů a klobouků coby znaku sounáležitosti se studentským životem. Právě knihovna i oblečení studentů byly inspirací J. Rowlingové pro romány s Harrym Potterem, takže návštěva nebude nudná ani pro děti.
Každoročně se zde konají slavnosti „Queima das Fitas“, při nichž studenti slaví konec svého studia a loučí se s ním hudbou, tanci a tradičními rituály. Zažili jsme, a doporučujeme !!!
Lístky pro návštěvu si můžete předem koupit tady.
náměstí se zvonicí na univerzitním návrší

Městská turistika (fialové "piny")
Peniche
Peniche je malebné přímořské město ležící na mysu vybíhajícím do oceánu, a obklopené písečnými plážemi. Na jeho severní straně najdete dramatické útesy připomínající naše Broumovské skály, jen mezi nimi burácí vlny.
Na jedné z nejvyšších skal na severním okraji stojí maják Farol de Peniche, který je významným orientačním bodem pro lodě, a jeho světlo uvidíte také v noci v dálce z oken apartmánu.
Peniche je i známé svým rybářským přístavem, kde můžete ochutnat čerstvé mořské plody v místních restauracích. Pro milovníky historie je tu Fortalezza de Peniche, která sloužila jako vězení v době fašistické diktatury mezi lety 1933 až 1974 než byla svržena v roce 1974 tzv. karafiátovou revolucí.
duny na sever od mysu s městem

Ourém
Malé středověké město Ourém, zajímavé především díky impozantnímu středověkému hradu z 12. století, nabízí zachovalé staré uličky a náměstí, kde můžete obdivovat tradiční portugalskou architekturu a ruiny bývalých městských hradeb.
Hrad byl poničen při obřím zemětřesení, které postihlo celou tuto oblast Portugalska v roce 1755, a které zničilo i hlavní město Lisabon.
Ourém má typicku ospalou a klidnou atmosféru, a leží jen pár kilometrů od poutního místa Fatima, o kterém jsme také psali v 2. díle výprav po Stříbrném pobřeží.
zřícenina středověkého hradu v Ourému

Tomar
Místní Convento de Cristo, zmíněný v odstavci s památkami UNESCO, není určitě jediné místo, které byste měli v Tomaru vidět.
Toto město pod klášterem je velmi hezké a má spoustu zeleně. Zatoulejte se do úzkých středověkých uliček v okolí náměstí Praça da República, obklopeného příjemnými kavárnami a restauracemi.
Řeka Nabão protékající okrajem města je lemována několika historickými mosty a spolu s nimi vytváří prostor pro hezké a neznalce Portugalska překvapující záběry.
Rozhodně byste si měli udělat zastávku u akvaduktu Aqueduto do Convento de Cristo a projít se opatrně několik set metrů po jeho okraji bez nutnosti platit vstupné.
řeka Nabão protékající okrajem starého města

Santarém
Toto historické město leží nejen na tzv. Portugalské cestě do Santiaga de Compostela, ale také na břehu řeky Tejo. Pamatujete? Její ústí jste nespíš viděli z letadla, když jste přistávali v Lisabonu.
Založení města je připisováno Římanům. V kostelech Santarému je pohřbeno mnoho významných osobností – například v kostele Milosti (Igreja da Graça) leží Pedro Álvares Cabral, mořeplavec, který v roce 1500 objevil Brazílii.
Místní Museu de Santarém nabízí přehlídku cenných archeologických artefaktů, naopak pro milovníky přírody je ideální návštěva Parque Natural do Vale do Tejo s nádhernými výhledy.
Park Ponta do Sol, obehnaný zbytky městských hradeb a jedné z městských bran je skvělé místo k relaxaci a odpočinku ve stínu platanů s řekou Tejo jako na dlani.
Nezapomeňte navštívit ani Santarémský hrad.
výhled na řeku Tejo z Jardim das Portas do Sol

Pombal
Pombal je město spojené s Markýzem de Pombal, který se zasloužil o dnešní podobu Lisabonu při jeho obnově po ničivém zemětřesení v roce 1755. Můžete zde navštívit jeho muzem.
Dominantou města je i tady impozantní hrad, odkud se můžete kochat výhledem na historické centrum města představující hezkou ukázku propojení historické a moderní architektury.
Pro zajímavost – roce 2017 byla na dvorku jednoho z domů v Pombalu odkryta 82 stop dlouhá kostra sauropoda. Hezká domácí zvířátka tam mají !!! :-)
náměstí v Markýze z Pombalu v Pombalu :-)

Figueira da Foz
Figueira je pobřežní město s několika hezkými plážemi, a jako turistické centrum hraje svou roli v cestrovním ruchu docela dobře. Podle legendy se toto místo jmenuje podle fíkovníku, který stával u nábřeží Salmanha.
Ve městě najdete jedno z největších kasin Pyrenejského poloostrova – Casino Figueira.
Za procházku určitě stojí zdejší pobřežní promenáda s dovolenkovou atmosférou, parky, a zastávka v některé z místních kaváren nebo restaurací.
výhled z pevnosti Forte de Santa Catarina

Coimbra
I Coimbru jsme už zmínili v souvislosti s památkami UNESCO, navíc její panorama tvoří titulní obrázek článku. Krom samotné univerzity, která je hlavním magnetem pro návštěvníky města, stojí za to se zvlášť v horkých dnech ztratit ve stínu v připojených zahradách.
V minulosti byla Coimbra víc než 100 let hlavním městem království, než ji nahradil Lisabon. Narazíte zde na dvě katedrály, ta starší je čistě románská s minimálními zásahy v pozdějších dobách.
Dodnes se také zachovala stará maurská městská brána – Arco de Almedina.
Přejděte z centra přes řeku Mondego a navštivte park s miniaturami všech významných staveb Portugalska.
v univerzitní botanické zahradě

Aveiro
přístaviště výletních loděk
Aveiro už je od Nazaré trochu dál, ale pokud máte čas, stojí za to si do něj zajet.
Městu se přezdívá portugalské Benátky, a je protkané sítí vodních kanálů, po kterých se můžete projet v malovaných loďkách zvaných moliceros. Na náměstí Largo da Praça do Peixe každý den brzy ráno ožívá rybí trh Mercado do Peixe.
Můžete ochutnat ovos moles – místní cukrovinky z vaječných žloutků – nebo tripas, což jsou plněné sladké wafle.
V Aveiru najdete i nejvyšší maják v Portugalsku Farol da Barra, který měří 62 metrů. Otevřený je každou středu, a nahoru vystoupáte po 300 schodech.

Příroda (hnědé "piny")
Arrimal
Arrimal se svými dvěma lagunami (malou a velkou), které jsou krasovými proláklinami a jsou plněny vodou protékající vápencovým podložím z okolních kopců, je startem dvou turistických tras – PR1 PMS a PR2 (PMS). Ty Vás provedou po okolí, a jejich popis naleznete tady a tady.
Zejména na jaře je okolí lagun plné květů místních rostlin.
velká laguna Arrimal

Olho d'Água de Alcobertas
„Oko vody“, neboli Olho da Agua v Alcobertas je malá oáza v okolní jinak zdánlivě vyschlé krajině, která ho obklopuje. Jde o jedno z mála míst v oblasti parku Serras d´Aire e Candeeiros, kde se voda objevuje na povrchu, a zůstává po celý rok.
Olho je jeden z pěti hlavních stálých pramenů vápencového masivu Estremenho (dalšími jsou Alviela, Almonda, Liz a Chiqueda).
Okolní malý parčík napájený potůčkem je příjemné místo k pikniku a zastávce po návštěvě Santarému nebo Caldas da Rainha.
park „pod zatáčkou“

Cascata da Fórnea
Cascata da Fórnea je krásný vodopád obklopený vápencovými útesy a bujnou vegetací. Z hlavní silnice je potřeba odbočit na menší komunikaci vedoucí k parkovišti a začátku turistické trasy.
Dobře značená pěší stezka vás asi po kilometru v křovinatém terénu k vodopádu dovede. Cesta je převážně mírná, ale místy může být kluzká, zejména po deštích.
Komu vodopád nestačí, může vyšplhat dál do svahu až k Cova da Velha, kde řeka vyvěrá z krasového podzemí. Odměnou mu bude i hezký výhled na údolí.
vodopád, jehož průtok je závislý na roční období

Corredor Ribeirinho do Rio Arunca | Valdeira
procházková mola podél říčního koryta
Zastávku v Pombalu můžete spojit s vycházkovou trasou podél klidného říčního koridoru řeky Arunca. Zanoříte se do typické říční vegetace tvořené olšemi, jasany a vrbami, a budete moct pozorovat vodní ptáky. Třeba rybáka obecného, jak čeká na svou kořist na březích řeky.

Berlengas
Z přístavu Peniché se můžete vypravit na celodenní výlet na ostrovy Berlengas. Lodní lístky koupíte tady.
Toto malé soustroví je přírodní rezervací, a dominuje mu fotogenická a romantická pevnost Sao Joao Baptista, do které se můžete podívat.
Na hlavním ostrově vás rezervací provede několik stezek, můžete se potápět a šnorchlovat ve zdejších mořských jeskyních, a nebo prostě jen tak lenošit na místní nádherné písečné pláži mezi skalisky.
Na vršku z ostrovů ční maják Duque de Brangança postavený v roce 1841, který prostřednictvím solárních panelů promítá své světlo až 50 km daleko.
