
Nazaré bývá častým cílem jednodenních výletů z Porta nebo ještě častěji z Lisabonu. Návštěvníci se proběhnou po promenádě, vyjedou lanovkou na Sítio, zajdou si na maják, stráví chvíli na pláži, a to je asi tak všechno, co uvidí.
Rádi bychom vám proto ukázali další zajímavá a možná i trochu skrytá místa v této části Portugalska, kde jsme skoro doma. Ve třech dílech o Stříbrném pobřeží se proto podíváme na:
- 1. díl - samotné Nazaré a okolí pěšky
- 2. díl - z Nazaré tam a zpátky na kole
- 3. díl - místa pro objevování autem
Nazaré pěšky
Zmíněný maják, pláže nebo lanovka jsou viditelné na první pohled. Další ne tak zřejmá místa popsaná níže najdete podle mapy.
Snad kromě „výstupu“ na St. Bartolomeo, kde doporučujeme pevnější boty, jde o pohodové výšlapy zvládnutelné bez jakékoli speciální výbavy.
Město - fialové body
Oliveirovo náměstí
Náměstí Sousy Oliveiry je elegantní veřejný prostor, pojmenovaný po politikovi a historikovi, který se podílel na rozvoji města. Zajímavá je jeho dlažba v podobě černobílé ručně skládané mozaiky z kamenných dlaždic se vzorem vln.
Na náměstí najdete řadu restaurací a kaváren. My ale doporučujeme spíše jiná autentická místa popsaná tady, nebo v našich dalších článcích, které přijdou.

Praia da Nazaré
Praia da Nazaré hned ve městě je obří písečná pláž, kde se v létě odehrávají mezinárodní beach volejbalová klání a kde najdete typické „převlékací“ a odpočinkové barevné „stany“.
Můžete se projít po douhé promenádě po jejím okraji, přičemž nejslunější místo najdete na jejím severním konci hned pod útesem. Budete-li pokračovat dál pod skálu, po překonání několika obřích kamenů objevíte skrytá písečná zákoutíčka s mělkými „bazénky“ a kameny posetými vilejši.

Lanovka
Z pláže se „prosmýkněte“ úzkými uličkami ke stanici lanovky, která vás za pár euro doveze na útes do Sítia. Lanovka má dvě protivážné kabiny, prošla kompletní rekonstrukcí, a je normálním prostředkem dopravy místních, přičemž jde o lanovku s nejstrmějším stoupáním v celém kontinentálním Portugalsku.
Z oken budete mít postupně výhled na celé město i Praia da Nazaré.
V obou stanicích se zastavte a prohlédněte si keramické instalace s místními náměty. Pokud budete v Nazaré o Vánocích, ve stanici najdete obří betlém.
Jízdenku si kupte pouze nahoru, cesta dolů je hezčí pěšky.

Kostel a náměstí Sitio
Po krátké cestě z konečné lanovky podél zábradlí nad útesem dojdete na kostelní náměstí, ze kterého je nádherný výhled dolů na město.
Prohlédněte si interiér kostela postaveného na počest Panny Marie Nazaretské, spojené s legendou o vzniku Nazaré, kupte si pár ořechů od paní Iriny, a prohlédněte si kapličku na okraji srázu, vydlážděnou pro Portugalsko typickými Azulejos.
Zahrajeme si – kde jste viděli jelena? :-)

Pevnost a maják
Sejděte po klesání kolem tentokrát sochy jelena s „prknem“ do pevnosti São Miguel Arcanjo z 16. století, kde najdete muzeum surfingu. Parta okolo něj se zasloužila o znovuotevření pevnosti a vůbec „objevení“ Nazaré během minulého desetiletí.
Za vstup dáte 2 euro (pamatujeme jedno) a z plošiny u majáku můžete vyhlížet nějakou pořádnou vlnu. Tedy jen pokud jste v Nazaré v zimě.
Patříte-li mezi ty pohodlnější, nově k majáku jezdí kyvadlově v sezóně několik tuktuků. Ale chápete, tuktuk v Nazaré …

Býčí aréna
Býčí aréna na Praça de Touros byla postavena v roce 1886 a je jednou z nejstarších v Portugalsku.
Tourady – portugalské býčí zápasy, se v Nazaré konají především v letních měsících, a pokaždé je to velká událost, kdy je město oblepeno mnoho týdnů předem plakáty.
Portugalská forma koridy se liší od té španělské tím, že cílem není býka zabít. „Cavaleiros“ na koních snaží ovládnout býka pomocí dlouhých kopí, aniž by mu ublížili. Po zápase býk obvykle opustí arénu živý, takže návštěvu zvládne i milovník zvířat.

Baloico da Ladeira
Když jste se nabažili výhledů, najděte vrchní stanici lanovky, ale dolů se dejte pěšky po chodníku.
Po cestě potkáte houpačku, na kterou nebudete stát frontu jako někde na Bali, a přitom si užijete skvělý výhled s trochou adrenalinu.

Graffiti
Jakmile sejdete poslední schod na chodníku ze Sitia, můžete se zastavit na odpočivadle s dalším výhledem (doporučujeme během západu Slunce), a prohlédnout si velký mural street-art s motivy místních rybářů a jejich rodin.
O pár ulic dál na čelní stěně domu objevíte dvojportrét ženy od umělců Tamary Alves a Francouze YZ, vzdávající hold manželkám a přítelkyním rybářů, čekajícím celý život na jejich nejistý návrat z moře.

Park Pedralva
Na kruhovém objezdu vás pozdraví nová kortenová socha dámy v místním kroji. Z něj sejdete buď zpátky k pláži, nahoru do čtvrti Pederneira, nebo do Camarcao k našemu apartmánu.
Hned u kruhového objezdu je také malý klidný zelený park s dětským hřištěm a několika lavičkami, kde se můžete schovat ve stínu.

Mercado - tržnice
Předposlední zastávku uděláme na městské tržnici z roku 1900. Otevřená je od pondělí do soboty mezi 7:00 a 14:00, a nejlepší čas pro návštěvu je hned ráno.
Najdete v ní čerstvé ryby, ovoce, zeleninu, pečivo, víno, nebo další místní produkci. Dejte si kávu, a „autentické“ suvenýry tady naštěstí zatím pořád nehledejte.

Kulturní centrum
Centro Cultural de Nazaré bylo otevřeno v roce 2009. Nabízí bezplatný vstup na různé výstavy a kulturní akce, a také obchod se suvenýry.
Před centrem si můžete prohlédnout výstavu tradičních rybářských lodí, a podívat se na tradiční sušírny ryb na pláži.
Pokud budete mít štěstí, místní folklorní spolek bude pořádat ukázku tradičního lovu do sítě (zpravidla v neděli odpoledne 1x nebo 2x do měsíce), za kterou můžete sami pomáhat tahat.

Okolí - černé body
Praia do Norte
To je TO MÍSTO. Tahle pláž proslavila Nazaré během posledních 15ti let díky „objevu“ největších vln na světě, o kterých jsme psali tady.
Ty obří jsou spíš rarita, ale když na ně narazíte v ten správný den, stojí to za to. Víc o celém fenoménu najdete třeba v tomhle videu.
Na pláž můžete buď sestoupat od pevnosti, což je zejména v posledním úseku docela krkolomná věc, nebo se ni dostat z druhé strany pozvolným stoupáním po cestě s několika zastaveními, o kterých píšeme níže.
Na rozdíl od pláže ve městě tady není trvalá služba „beachwatch“, takže pokud se půjdete koupat nebo surfovat, buďte opatrní.

Forno de Orca
Na Severní pláži najdete Velrybí jeskyni. Je to fotogenické místo, i když v létě dost zapáchá, protože slouží jako příležitostá toaleta pro A případy.
V zimě a na podzim zasahují vlny až dovnitř, takže s návštěvou spíš nepočítejte.

Aquapark Norpark
Pokud si chcete užít podobný typ atrakce, tohle místo je tady cestou na Praia do Norte pro vás. Uvnitř se skrývá pár venkovních bazénů a tobogánů, kde se vykoupete v rodinném a domáckém prostředí. Parkování před areálem je bezplatné a místa je dost.
Otevřeno je jen během léta. Po zbytek roku je ale k dispozici krytý plavecký bazén, který najdete kousek od apartmánu.

Park divoké zvěře

Přes cestu naproti Norparku je obora divoké zvěře. Za plotem občas uvidíte stádo místních jelenů u krmelce.
Nic speciálního nečekejte, ale pokud se vydáte podél plotu od cesty směrem dál, krajina s vřesem a nízkými borovicemi v písku nám trochu připomíná baltské pobřeží. To jsme v létě 2024 projeli na kolech od východu na západ.
Picnic area
U odbočky k Praia do Norte ze Sítia najdete městskou piknikovou zónu. V borovicovém lese je několik venkovních grilovacích ohnišť vždy s lavičkami a stoly. V neděli si můžete nakoupit maso nebo ryby, grilovací uhlí, a zajít si sem udělat nové přátele :-).

Miradouro da Pederneira
Následující místa už budou trochu vzdálenější.
Náš tajný tip je tahle masovým turistům ukrytá vyhlídka v Pederneiře, která je spolu se Sitiem nejstarší částí celého Nazaré. Dolní část na pláži totiž vznikla nejpozději, protože byla v minulosti nejsnadněji napadnutelná piráty.
Celé Nazaré máte pod sebou, do nekonečné dálky vidíte oceán, a u toho můžete pod stromy po očku sledovat přátelskou hádku místních dědečků nad šachy, kartami, nebo tím, čím se zrovna baví.
Tady by chtěl člověk strávit zbytek života.

Majáky a přístav
Další tip na už středně náročnou procházku vede podél promenády až do přístavu a na „jižní“ maják.
Obejdete půjčovnu loděk a vodních atrakcí, a na jižním konci přístavu do něj vejdete přes bránu. Kolem několika hal, kde se nakládají ulovené ryby se dostanete na písečnou dunu a nakonec k malému majáku. Tady budete se skoro stoprocentní jistotou sami a opření o věž si můžete užívat zvuky a vůni oceánu.
Cestou zpátky se zastavte u „severního“ dvojčete, kde potkáte pár rybářů s udicemi.
Oba majáky hlídají vjezd do přístaviště lodí a je mezi nimi jen pár desítek metrů vzdušnou čarou přes oceán, ale pěšky to bude pár kilometrů.

Praia do Sul
Poslední z Nazarejských pláží kolem ústí řeky Alcoa. Není tady nic než písek a oceán. A to je na tom to nejlepší.

Monte de Sao Bartolomeu
Pokud máte rádi „horské“ výstupy, tady máte příležitost pokořit úžasných 156 výškových metrů nad mořem.
„Hora“ má tvar rozeznatelný z dálky, a trochu připomínající Říp. Na vrcholu je věž, která je ale zavřená. Přesto výstup po schodišti, ke kterému dojdete cestou v písku přes borovicový les, stojí za to.
Nahoře se vám otevře pohled nejen na Nazaré, ale i na velký kus lesnatého vnitrozemí a pobřeží na obě strany. V kamení je ukrytá malá kaplička.

V příštím díle si vezmeme kola, a pojedeme trošku dál. Moc se na to s vámi těšíme !
Pingback: Výpravy po Stříbrném pobřeží - 2. díl | Apartmán Portugalsko